نگاه برتر نگاه ویژه

نگاه تحلیلی به ورزش ایران وجهان

تلخ وشیرین با دربی آبی وقرمز (1)

Image Hosted by Free Photo Hosting at IranXM

هفتادوهشتمین بازی دوتیم پرطرفدارتهرانی که از فروردین ماه 1347 آغازشده درروزجمعه 27 دیماه برگزارمیشود این بازی که در سالیان اخیر به آن نام دربی یا داربی یا شهرآورد داده اند یکی از جذابترین وپرتماشاگرترین ودرعین حال پرحاشیه ترین دربی های فوتبال دنیاست . بازی که میتواند علاقمندان را از هزاران کیلومتر دور به استادیوم آزادی بکشد وحتی شبی را درکنار این ورزشگاه به صبح برسانند واما بخاطر حساسیتها وتبعات برد وباختهای این بازی کمتربازی تماشایی را از این دوتیم آبی وقرمز شاهدبوده ایم.

در طول تاریخ 45 ساله این رقابت خاطرات تلخ وشیرین فراوانی بوجودآمده که در این مطلب سعی برآن داریم که از بعضی از این خاطرات بگوییم و لحظاتی یادی از گذشته فوتبال قدرتمندایران در گذشته های نه چندان دوربکنیم.

اولین بازی دو تیم در 16 فروردین ماه سال 1347 در ورزشگاه امجدیه (شیرودی) به داوری عبدالرضا موزون برگزارشد که در پایان دو تیم با نتیجه صفر برصفر بکارخود خاتمه دادند. سرمربی پرسپولیس در این بازی مرحوم پرویز دهداری و سرمربی تیم تاج مرحوم علی دانایی فرد بود. دومین دیدار دو تیم در دیماه سال 1347 برگزارشد وبهادرخان داورپاکستانی اولین داور خارجی بود که در دومین دربی قاضی میدان بود این بازی نیز با نتیجه صفربرصفر به پایان رسید.وام سومین دیدار نیز خاطره انگیز شد این بازی که 31 مرداد ماه 1348 اولین پیروزی دربی رقم خورد . در دقیقه هشتم بازی احمدمنشی زاده اولین گل تاریخ دربی را برای تیم تاج به ثمر رساند تا نام خود را در تاریخ این رقابت ماندگار کند این بازی در نهایت با نتیجه سه بر یک بنفع آبی پوشان به پایان رسیداولین گل پرسپولیس نیز در همین دربی رقم خورد وزننده آن مرحوم ناظم گنجاپور دردقیقه 72 بود.دربی چهارم با تک گل غلامحسین مظلومی بنفع تاج به پایان رسید ودربی پنچم نیز به نوعی خاطره انگیز شد این بازی   یک بازی دوستانه بودسرخ پوشان درابتدا با دوگل علی پروین وحسین کلانی پیش افتادن ولی این جوادقراب بود که یکی از گلها را پاسخ داد تا درفاضله یک دقیقه به پایان کارو حق وردیان وعباس مژدهی با گلهای خود بازی را به نفع آبی پوشان بکنند این بازی اولین بازی مرحوم ناصرحجازی برای تاج واولین حضور علی پروین برای پرسپولیس بودهمینطور اولین حضور رایکوف مربی نامدار یوگسلاوی برروی نیمکت آبی های تهرانی نیز بود این دیدار درتاریخ سوم مهرماه 1349 برگزار شد. دربی هشتم که در تاریخ 15 بهمن ماه 1350 برای سرخ پوشان بسیار شیرن بود .اولین برد سرخپوشان در این بازی پرگل رقم خورد کلانی (2گل)-ایرانپاک وخوردبین چهارگل سرخپوشان را به ثمررساندن تا در مقابل تک گل جباری تاج را شکست دهند.مسلما دربی دوازدهم که در تاریخ 16 شهریورماه 1352 برگزارشد را هیچکدام از طرفدران دوتیم فراموش نخواهندکرد این همان بازی است که چهل سالست موجبات کری خوانیهای فراوانی در میان اهالی فوتبال شده است . پرسپولیس 6 تاج صفر با گلهای همایون بهزادی (3)- ایرج سلینانی(2گل) وحسینعلی کلانی این بازی پرگل ترین بازی دربی تا به امروز بوده است.دربی پانزدهم در جای خود عجیب بود این بازی که در تاریخ 27 آذرماه 1353 برگزار شد با نتیجه دوبریک بنفع پرسپولیس به پایان رسید ولی درپایان تیم شکست خورده تاج بود که دورافتخار وسرودقهرمانی را سرود این بازی خداحافظی جعفرکاشانی یکی از بزرگان فوتبال ایران نیز بشمار میامد.دربی بیستم که در 18 اردیبهشت ماه 1356 برگزارشد شیرین ترین وپرگل ترین برد برای آبی پوشان بود .تیم جوان شده تاج با قدرت جوانی وبا مربیگری جگیچ با گلهای روشن -عاشری- مراغه چیان پرسپولیس را با اقتداربرد. دربی بیست ویکم که با نتیجه دوبریک بنفع پرسپولیس به پایان رسید آخرین بازی دربی در قبل از انقلاب بود . دربی بیست ودوم که بمناسبت درگذشت علی دانایی فرد مربی بزرگ فوتبال برگزارشدبا هجوم تماشاگران به میدان نیم کاره تمام شد این اولین دربی بعداز انقلاب بود وآخرین دربی که در استادیوم پیرامجدیه بر

گزارشد زننده این گل غلامرضا فتح آبادی برای آبی پوشان بود. دربی بیست وسوم در سال 1359 برگزارشد که این بازی بمناسبت خداحافظی صفرایرانپاک آقای گل تاریخ دربی تا امروز بود که با نتیجه صفربرصفر تمام شد. دربی بیست وششم که در 15 مهرماه 1362 برگزارشد پرتماشاگرترین دربی تاریخ با بیش از 120هزار نفر با تک گل پرویز مظلومی بنفع استقلال به پایان رسید. دربی بیست وهفتم در 25 خرداد 1365 با سه گل بیانی (2) ومحمدخانی برای پرسپولیس به پایان رسید این آخرین بازی ناصرحجازی در فوتبال ایران بود . دربی سی ودوم فینال باشگاههای ایران (اولین لیگ بعداز انقلاب)  در چهارم خرداد 1369 با دوگل مرفاوی وسرخاب وتک گل میراحمدیان بنفع استقلال به پایان رسید واستقلال اولین قهرمان لیگ پس از انقلاب شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم دی ۱۳۹۲ساعت 13:53  توسط محمدرضا پولادی  |